RESMİ KURUMLAR

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Ziyaret gün ve saatlerini nasıl öğrenebilirim?

- Yakınınızın kalmakta olduğu ceza infaz kurumunu telefonla arayarak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında internette sayfası olan ceza infaz kurumlarının sayfalarından da yakınınızın ziyaret gün ve saatlerini öğrenebilirsiniz.

2. Ziyarete gelirken nelere dikkat etmeliyim?

- Ziyarete gelirken kimliğinizi ve akrabalık durumunuzu tereddüt oluşturmayacak şekilde belirten belgeleri yanınızda bulundurunuz.

- Üzerinizde ceza infaz kurumuna sokulması yasak olan kesici, delici aletler, silah, cep telefonu, sim kartı, şarj aleti gibi şeylerin bulunmadığından emin olunuz.

- Kayıt ve arama gibi işlemler için ziyaret saatinden bir süre önce gelmeniz yararınıza olacaktır.

- Vücudunuzda tıbbi nedenlerle takılmış bulunan platin vb. duyarlı kapının ikaz vermesine neden olacak malzeme varsa bunun takılı olduğuna dair belge getiriniz.

3. Ceza infaz kurumunda bulunan yakınıma eşya, kıyafet getirebilir miyim? Bu konuda sınırlama var mıdır?

- Kurumda görev yapan iç ve dış güvenlik personelinin resmi kıyafetlerinin rengi ve şeklinde olmaması, deri ve nubuk olmaması koşuluyla giysi getirebilirsiniz.

- Yasalarda belirtilen miktarın üzerinde olan eşyalar tutuklu ve hükümlülere verilmez, eskiyenler yenileriyle değiştirilebilir.

4. Ceza infaz kurumundaki yakınıma yiyecek, içecek getirebilir miyim?

- Ceza infaz kurumunda bulunan yakınlarınıza dışarıdan yiyecek ve içecek getiremezsiniz.

5. Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım idarece verilenlerin dışında yiyecek, içecek temin edebiliyor mu?

- Kurum kantininden temin etmek koşuluyla pişirilmeden yenilebilecek gıda maddelerini(peynir, zeytin, bisküvi, meyve, salatalık malzeme vb.) satın alabilir.

6.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım temizlik malzemelerini nasıl temin ediyor?

- Hükümlü ve tutuklular kişisel ve çevresel temizlikleri ile ilgili maddeleri kurum kantininden temin edebilmektedirler. - Ekonomik nedenlerle temin edemeyenlerin bu tür ihtiyaçları, kurum idarelerince karşılanmaktadır.

7.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım için para yatırabilir miyim?

- Kuruma gelip tutuklu-hükümlü adına, kurumda açılan hesaba nakit para yatırılabileceği gibi PTT kanalı ile de havale yapılabilmektedir. Bunun için PTT şubelerinden normal havale şeklinde; alıcı şube Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampus Şubesi seçilerek, tutuklu-hükümlü adı ve adresi (Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu) bilgileri yazılmalıdır. Ceza infaz kurumunda bulunan yakınınız haftalık 300 TL harcayabilmektedir. Ancak 300 TL'den fazla para da yatırılabilir.

8.Telefon görüşmesi yapabilmek için gerekli evraklar nelerdir?

- Telefonun, yasayla izin verilen yakına ait olduğuna dair fatura veya belge, ceza infaz kurumuna ulaştırıldığı takdirde belirlenen gün ve saatlerde telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz hattın operatör bayisinden alacağınız abonelik sözleşmesinde bayinin ıslak imza ve kaşesi olmak zorundadır.

9. Ceza infaz kurumunu arayarak yakınımla görüşebilir miyim?

- Ceza infaz kurumunu arayarak kurumda bulunan yakınınızla görüşme yapamazsınız

10.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınıma mektup ve faks gönderebilir miyim?

- Ceza infaz kurumunda bulunan yakınınıza PTT yoluyla faks ve mektup gönderebilirsiniz.

11.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım televizyon ve radyodan faydalanabiliyor mu?

- Ceza infaz kurumlarında merkezi yayın sistemi ile televizyon yayınları izlenebilmektedir.

- Bazı ceza infaz kurumlarında merkezi radyo yayın sistemleri de mevcuttur.

12.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınıma ne tür sağlık hizmetleri veriliyor?

- Ceza infaz kurumunda bulunanlar koruyucu ve tedavi edici her türlü sağlık hizmetinden faydalanabilmektedirler.

- İleri tetkik ve tedavi gerektiren hallerde tedavileri devlet ve üniversite hastanelerine sevk edilerek yaptırılmaktadır.

13.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım gazete ve dergi okuyabiliyor mu?

- Hükümlü ve tutuklular mahkemelerce yasaklama kararı olmayan ve eğitim kurulunca uygun görülen ulusal, mahalli gazete ve dergilere abone olabilirler.

14.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım ibadetini ne şekilde yapmaktadır?

- Hükümlü ve tutuklular odalarında mensup oldukları dinin ibadetlerinde kullanılan eşyayı, dini yaşama bakımından zorunlu olan kitap ve eserleri odasında bulundurabilir. Ayrıca talebi halinde mensubu olduğu dine ait bir din görevlisi ile görüşmesi olanaklar ölçüsünde kurum idaresince sağlanır.

15.Ceza infaz kurumunda bulunan yakınım başka bir ceza infaz kurumuna nakledilebilir mi?

-Hükümlü ve tutuklular kendi istekleri ya da disiplin, eğitim, hastalık, suç yeri ve yargılama, açığa ayrılma, doğal afetler, can güvenliği, kurum kapasitesinin aşılması gibi hallerde başka kuruma nakledilebilirler.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.